przejdź do głównego menu przejdź do treści

Chór Stowarzyszenia w konkursach i festiwalach

V Warszawski Międzynarodowy Festiwal Chóralny


Chór Stowarzyszenia brał udział w V Warszawskim Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym “VARSOVIA CANTAT” w dniach 7-8 listopada 2009 w Warszawie. Wystep w konkursie zakończył się dużym sukcesem zespołu. Zdobyliśmy I miejsce w kategorii chórów o głosach równych - dorośli, otrzymując dyplom, statuetkę Złotej Liry i nagrodę pieniężną. Jurorzy nie przyznali Grand Prix. Festiwal po raz piąty zorganizowało Towarzystwo Śpiewacze LIRA im.Stefana Wasiaka w Warszawie. Miejscem festiwalu była Sala koncertowa Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.

Uroczystego otwarcia dokonał pomysłodawca i organizator wszystkich edycji festiwalu- Maciej Przerwa , który przedstawił również skład Jury w składzie : Przewodniczący -prof. Romuald Twardowski z Warszawy, Agnes Gerenday z Budapesztu (Węgry), Mark Stuart Burrows z Cardiff (Wielka Brytania) , prof. Andrea Angelini z Bolonii (Włochy) i Marcin Cmiel z Warszawy. Przesłuchania odbywały się w czterech kategoriach: kategoria A – chóry mieszane dorośli, kategoria B- chóry o głosach równych dorośli, kategoria C –chóry mieszane młodzieżowe i kategoria- chóry o głosach równych młodzieżowe. W sumie zaprezentowało się siedemnaście chórów. Województwo zachodniopomorskie reprezentowały dwa: Stowarzyszenie Wokalne „Res Musica” z Gryfina i „Słowiki 60”. Obydwoma chórami dyrygował Grzegorz Handke. Każdy chór prezentował program złożony z czterech pieśni: pieśni sakralnej, pieśni ludowej lub inspirowanej ludowością, pieśni kompozytora urodzonego w XX wieku i pieśni dowolnej.



Chór „Słowiki 60” części konkursowej wykonał następujące utwory: In nomine Jesu – Jacoba Handla, Lecą liście z drzewa – Feliksa Nowowiejskiego, Pater noster- Piotra Jańczaka i Pieśń wojenną – Stanisława Moniuszki.
Festiwalowi towarzyszyły również koncerty w pięciu kościołach oraz w prawosławnej katedrze, na terenie miasta Warszawy. Chóry ” Res Musica” i „Słowiki 60” śpiewały w kościele p.w. Św. Józefa Oblubieńca NMP. Jako pierwszy zaśpiewał chór z Gryfina, dodając słuchaczom ciepła swoimi głosami. „Słowiki 60” jakby dostosowując się do panującego w wnętrzu kościoła chłodu, rozpoczęły występ surowym, monumentalnym brzmieniem Bogurodzicy. Kolejne pieśni : Sanctus, Kirie i Pater noster a także Cherubińskaja pieśń wywoływały burze oklasków. Przed pieśnią „Lecą liście z drzewa” – dyrygent Grzegorz Handke, wspomniał kompozytora Feliksa Nowowiejskiego i jego zasługi w postaci bogatej twórczości ludowej i patriotycznej dla chóralistyki. Prezentacja utworu „Lecą liście z drzewa” przywróconego z zapomnianego archiwum, mogła być , być może pierwszą od niemal chwili jej powstania. Na zakończenie „ Pieśń wojenna” kolejny raz dodała otuchy słuchaczom i dyrygent na bis , zakończył występ pieśnią „Gaude Mater”.


Następnego dnia w samo południe, uroczyste ogłoszenie wyników stało się pretekstem do zebrania prawie wszystkich uczestników w jednym miejscu w jednym czasie. Dyrektor Festiwalu Maciej Przerwa zaprosił część chórów – laureatów a także dyrygentów oraz członków Jury na scenę. Pozostali wykonawcy wypełnili miejsca na widowni, balkonie i foyer. Bardzo nam było miło, że przygotowany ciężką pracą program konkursowy podobał się widzom i jurorom, czego najlepszym dowodem otrzymane nagrody i uznanie publiczności. Laureaci okrasili ogłoszenie wyników swoimi występami. Oprócz pieśni z występu konkursowego zaśpiewaliśmy "Sanctus" Piotra Jańczaka. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć i filmów z konkursu.