Chór Stowarzyszenia - obozy szkoleniowe i szkolenia
SZKOLENIE 5-7.12.2008r.,
Międzyzdroje.
Od 5 do 7 grudnia zespół ćwiczył w Międzyzdrojach. Przygotowywany był repertuar na okres Bożego Narodzenia.
Na zdjęciu uczestnicy spotkania. Na zdjęciu brakuje Piotra Brzozowskiego, który stanął z drugiej strony obiektywu oraz Ryszarda Handke, który musiał wcześniej wyjechać. Zainteresowanych zapraszamy do zabawy polegającej na połaczeniu osób widocznych na zdjęciu z materiałami archiwalnymi, Przyjemnej zabawy.
Ale na zabawie nie poprzestawajmy. Przygotowanie repertuaru to proces, który wymaga wielu godzin powtarzania materiału, aby osiągnąć interpretację zadawalającą dyrygenta. W pliku do pobrania znajduje sie próbka w postaci fragmentu próby prowadzonej przez Ryszarda Handke. W tle śpiewają barytony i basy, partie tenorów są symulowane. Warto popatrzeć i posłuchać jak wygląda praca dyrygenta.
SZKOLENIE 17-19.04.2009r.,
Międzyzdroje
W Międzyzdrojach, po raz kolejny spotkali miłośnicy śpiewania po godzinach. Tym razem tematem wiodącym było przygotowanie repertuaru na okres późnej wiosny 2009 roku i lata, czyli utworów, których wykonanie planujemy w Barczewie i Międzyzdrojach.
Frekwencja dopisała, humory również. Mamy nadzieje, że wykonana praca zaowocuje wysoką oceną zespołu przez szanowne jury obu konkursów.
SZKOLENIE 27-29.08.2010r.,
Osuch.
W ostatni sierpniowy weekend w „Starym Młynie nad Tywą”, w Osuchu pod Gryfinem, odbył się obóz szkoleniowy chóru Słowiki 60. Na pierwszą próbę w piątek o godzinie 17:00, stawiło się 19 chórzystów i dyrygent. Miło zaskoczył wszystkich swoim przybyciem, kolejny – były „słowik” z czasów chłopięcych, Piotr Urban, który wyraził chęć wstąpienia do „Słowików 60”. Na dobre rozśpiewanie, dyrygent, Grzegorz Handke, przygotował do przeczytania, trzy madrygały. Kolejne utwory, czekały na próby sobotnio-niedzielne.
Kolejnym punktem programu było Walne Zebranie. W trakcie realizacji zaplanowanego porządku obrad, miłą niespodziankę sprawili swoim niezapowiedzianym przybyciem „słowiki”, Włodzimierz Gelbard i Jacek Kraszewski. Każdy z uczestników Walnego Zebrania, otrzymał wydrukowane sprawozdanie, przygotowane przez prezesa, Wojciecha Borguńskiego, dzięki któremu można było przypomnieć sobie ważne i ciekawe wydarzenia z ubiegłego roku. Kondycję finansową Stowarzyszenia, przedstawił skarbnik, Mariusz Pietrzak. Sprawozdanie z działalności Komisji Rewizyjnej, przedstawił Edward Jagła. Następnie podjęto uchwały a ostatni punkt –wolne wnioski, zdominowały tematy związane z jubileuszem.
Po zakończeniu obrad, odbyło się grillowanie, wspaniale przygotowane przez Andrzeja Legana i Jerzego Lemańskiego. Oprócz pieczonych mięs i chleba z posypką, przygotowano duży pojemnik z sałatką warzywną, krojoną sukcesywnie po przyjeździe, przez kilku kolegów. Wśród słodkości, dominował okazały tort, specjalnie zrobiony przez córkę Pawła Żochowskiego.
W rozmowach, wspominano m. in. wydarzenia związane z chórem, jakie miały miejsce podczas miesięcy wakacyjnych, w których z różnych względów nie wszyscy mogli uczestniczyć. Kulinarną niespodzianką tego wieczoru i jak się okazało następnego nie ostatnią podczas pobytu w Osuchu, były wyśmienite mięsne „tulipanki” przygotowane przez Andrzeja Legana.
Sobota, od wczesnych godzin przedpołudniowych do wieczora, upłynęła na śpiewaniu. Aura okazała się na tyle łaskawa, że po deszczowej nocy, wyjrzało słońce, zrobiło się cieplej, co sprzyjało brzmieniu . Kolejne, nowe utwory zostały przeczytane najpierw w głosach i wstępnie złożone na ostatniej wspólnej próbie.
Wieczorem w ogrodzie, spotkały się dwa chóry, Res Musica z Gryfina i Słowiki 60. Od dwóch lat, chóry te, od czasu do czasu realizują wspólne przedsięwzięcia artystyczne, co przyczyniło się również do zawiązania więzi koleżeńskiej. Gospodarz Starego Młyna, śpiewający również w Res Musice, Janusz Różak, przygotował ognisko i poczęstował wszystkich smacznym, wędzonym karpiem. Do późnych godzin wieczornych rozbrzmiewał śpiew ponad łąkami i rzeką Tywą.
W niedzielę odbyły się kolejne próby i zapoznanie się z kolejnymi utworami.
Jak widać „słowików” czeka jesienią dużo pracy, której efekty chór zaprezentuje w listopadzie, podczas koncertu „Słowiki 60- 50 lat później”.
Obóz szkoleniowy w Starym Młynie nad rzeką Tywą 03.-04.09.2011r.
Osuch k.Gryfina
Weekend 03-04 września 2011r. Męski Chór Słowiki 60 im. Jana Szyrockiego spędził na obozie szkoleniowym w Osuchu k. Gryfina. Zajęcia dotyczące aranżacji i przypomnienia repertuaru, poprowadził dyrygent Grzegorz Handke. Emisję głosu chórzyści ćwiczyli pod okiem Krzysztofa Machowskiego,tenora Opery Kameralnej w Warszawie. Aktualnie chór przygotowuje się do udziału w festiwalu w Rimini oraz zaplanowanych koncertów.
Wśród uczestników obozu, byli obecni również koledzy od czasów chłopięcych. Jacek Kraszewski, który choć przez chwilę chcial przypomnieć sobie dawne czasy i zasiadł wśród "słowiczej braci" w trakcie próby. Dla Zdzisława Awieruka sam pobyt na obozie z kolegami byl wystarczającym przeżyciem. Korzystając z okazji spotkania w szerokim gronie, prezes Wojciech Borguński zaprezentował zebranym „ królika z kapelusza” w postaci przygotowanej do dystrybucji płyty DVD z koncertem „50. lat później- Słowki Jana Szyrockiego”.
Po zakończeniu prób, zorganizowano również koleżeńskiego grilla w przyległym ogrodzie rekreacyjnym. Swoim kunsztem kulinarnym popisali się Jerzy Lemański i Andrzej Legan, serwując m.in. przygotowane wcześniej słynne drobiowe „tulipanki”. Gospodarz obiektu, Janusz Różak, zaserwował bigos a następnego dnia "zbawienny" żurek, wg własnego przepisu.
Ucztę dla łasuchów w postaci domowych ciast podarowały Magdalena Handke i Urszula Mróz z chóru Res Musica z Gryfina.
Balanga pod letnim gwieździstym niebem w blasku ogniska, przeciągnęła się do późnych godzin. Z pewnością na przyjemną atmosferę miał również wpływ brak komarów, co w otoczeniu rzeki i stawów rybnych, dobrze świadczyło o tutejszej gościnności. W niedzielę po zajęciach, trudno się było żegnać , choć zabieraliśmy ze sobą kolejne „słowikowe” wspomnienia ze Starego Młyna nad Tywą.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Obóz szkoleniowy w Starym Młynie nad Tywą
Osuch 24-25 marzec 2012r.
W dniach 24 i 25 marca 2012r. odbył się kolejny obóz szkoleniowy w Starym Młynie nad rzeką Tywą w Osuchu k. Gryfina.
Zajęcia prowadzili dyrygenci: Grzegorz Handke i Krzysztof Machowski. Aktualnie chór przygotowuje się do udziału w II Wrocławskim Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym Vratislavia Sacra.
Przygotowania do obozu rozpoczęto dzień wcześniej. Koledzy Andrzej Legan i Marek Kośmiński wraz z Jerzym Lemańskim i Markiem Krzesińskim zapewnili - za co należą im się słowa podziękowań - prowiant na obiad, wieczornego grilla i śniadanie, na które również każdy z uczestników mógł dołożyć coś na „szwedzki stół”.
Choć mgła spowiła poranek, chórzystom nie przeszkodziło to w dojechaniu na pierwszą sobotnią próbę. Punktualnie o godzinie dziesiątej barytony i basy rozpoczęły rozśpiewanie z dyrygentem G.Handke. Tenory podzieliły się na dwa głosy i pod okiem dyrygenta K.Machowskiego pobierali lekcję emisji głosu.
Około godziny czternastej unoszące się zapachy z kuchni zaczęły zwiastować porę obiadową. Niespodzianką kulinarną przygotowaną w miniony wieczór były okazałe gołąbki w sosie węgierskim. Po ich spożyciu wielu zdecydowało się na spacer wśród stawów w ciepłych promieniach wiosennego słońca.
Punktualnie o godzinie szesnastej rozpoczęto próbę zbiorczą w trzech blokach po czterdzieści pięć minut. Przygotowywanie chóru do wykonywania pieśni prawosławnych wymaga odmiennego zaangażowania i dyscypliny oraz z pewnością cierpliwości wykonawców. Upływający czas i wkładana praca z wolna przeobrażały się w brzmienia bliskie oczekiwaniom dyrygenta. Wszyscy mieli świadomość dalszej potrzeby wykrzesania z siebie wysiłku do kontynuowania nauki.
Po zakończeniu próby nadszedł czas na wieczorny grill. Ze względu na spadającą temperaturę i w obawie o nasze głosy, niemożliwe było zbyt długie pozostanie w ogrodzie pod gwiazdami.
Rano o godzinie dziesiątej jakby echo „wieczornej trąbki” („Chłopcy” pamiętają…) obwieściło czas na wspólne śniadanie. Około południa odbyła się kolejna próba chóru. Po jej zakończeniu dyrygent przedstawił plan dalszych zajęć do czasu wyjazdu do Wrocławia.
Osuch pożegnał nas piękną słoneczną pogodą.
Obóz szkoleniowy w Starym Młynie nad rzeką Tywą 14.-16.09.2012r.
w Osuchu k.Gryfina
Wrześniowe szkolenie w Osuchu poświęcne było przygotowaniom do Koncertu Jubileuszowego,
który dbył się 17 listopada 2012r. w Arcybiskupim Wyższym Seminarium Duchownym w Szczecinie.
Chór pod dyrekcją Grzegorza Handke ćwiczył utwory prawosławne oraz utwory kompozytorów polskich
Piotra Jańczaka i Romualda Twardowskiego.
Oprócz ćwiczeń udał się wygospodarować trochę czasu na rekreację i wypoczynek
u gospodarza - młynarza Janusza Różaka w gościnnym Młynie nad rzeką Tywą.
Obóz szkoleniowy w Szczecinie, 08- 10 marca 2013r.
W dniach 8 -10 marca 2013 roku Chór Męski Słowiki 60
im. Jana Szyrockiego, uczestniczył w trzydniowych próbach szkoleniowych,
prowadzonych przez dyrygenta Grzegorza Handke.
Ćwiczenia dotyczyły repertuaru na najbliższe koncerty.
Próby odbywały się w Liceum Ogólnokształcącym Nr.1 w Szczecinie.
p.s.:W pierwszych dwóch dniach w przedwiosennej aurze a w ostatnim dniu
z opadami i zamieciami śnieżnymi.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
W dniach 13-14 kwietnia 2013r. odbył się "Obóz szkoleniowy",
na którym chór przygotowywał się do najbliższych występów
na konkursie i festiwalu, w Wyrzysku - 27 kwietnia i 22-24 maja w Hajnówce
oraz do koncertu 1 maja w Jatznick (Niemcy).
Planowane jest też nagranie repertuaru w celu wydania płyty.
Data dodania: 2013/04/12
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Zgrupowania szkoleniowe w Szczecinie
W dniach 01-02 marca i 05-06 kwietnia 2014r. odbyły się zgrupowania szkoleniowe w Szczecinie.
Zajęcia prowadzili: Dianna Domagała i Katsiaryna Mickiewicz - studentki piątego roku
Wydziału Edukacji Muzycznej Akademii Sztuki w Szczecinie
oraz dyrygent Jacek Kraszewski.
.............................................................................................................................................................
W dniach 3-5 października 2014r. odbyło się w Szczecinie
zgrupowanie w ramach przygotowań chóru do zaplanowanych występów.
Próby prowadzili dyrygenci: Jacek Kraszewski i Grzegorz Handke.
.................................................................................................................................................................
Na przełomie lutego i marca w dniach 28.02-01.03. odbyło się zgrupowanie szkoleniowe chóru w Szczecinie.
Zajęcia poprowadzili: dyrygent chóru Jacek Kraszewski oraz Anna Wołowczyk - studentka piątego roku
Wydziału Edukacji Muzycznej Akademii Sztuki w Szczecinie.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Zgrupowanie szkoleniowe w Osuchu - w dniach 10-12 kwietnia 2015r.
W dniach 10-12 kwietnia 2015r. odbyło się zgrupowanie szkoleniowe
w Osuchu nad rzeką Tywą .
Zajęcia poprowadzili:
z misji głosu - Małgorzata Kowalik |
oraz z repertuaru chóru - dyrygent Jacek Kraszewski.
W dniach 14-16 sierpnia 2015r. odbyło się zgrupowanie
w Osuchu nad rzeką Tywą .
Zajęcia szkoleniowe poprowadził dyrygent Jacek Kraszewski.
W dniach 16 -18 października 2015r.
odbyło się zgrupowanie w Osuchu we Młynie nad rzeką Tywą .
Zajęcia szkoleniowe poprowadzili: dyrygent Jacek Kraszewski
i Grażyna Wieteska - studentka Wydziału Edukacji Muzycznej
Akademii Sztuki w Szczecinie.
.......................................................................................................................................
Zgrupowanie szkoleniowe chórów w Wyrzysku
W dniach 16-17.01.2016r. w Wyrzysku, spotkali się współwykonawcy
dzieła Piotra Jańczaka pt."Filmowa Msza Szczecińska":
Wyrzyski Chór Męski oraz Chór Męski Słowiki 60 im. Jana Szyrockiego.
Zajęcia prowadzili dyrygenci: Piotr Jańczak i Jacek Kraszewski.
W dniach 08-10.04.2016. odbyło się zgrupowanie
w Osuchu nad rzeką Tywą .
Zajęcia szkoleniowe poprowadzili: dyrygent Jacek Kraszewski
oraz Paulina Lemańska i Grażyna Wieteska - studentki Wydziału Edukacji Muzycznej
Akademii Sztuki w Szczecinie.
..................................................
W dniach 20-22 maja 2016r. odbyło się zgrupowanie stacjonarne w Szczecinie.
Zajęcia szkoleniowe poprowadzili: dyrygent Jacek Kraszewski
oraz Paulina Lemańska i Grażyna Wieteska - studentki Wydziału Edukacji Muzycznej
Akademii Sztuki w Szczecinie.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
W dniach 24 -26 marca 2017r. odbyło się zgrupowanie szkoleniowe chóru w Szczecinie.
Zajęcia poprowadził: dyrygent chóru Jacek Kraszewski.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
W dniach 21-23 kwietnia odbyło się zgrupowanie szkoleniowe chóru.
Zajęcia pod kierunkiem dr hab. Jacka Kraszewskiego, profesora nadzwyczajnego,
poprowadziły studentki: Julita Cieślak i Katarzyna Klukowska
z Wydziału Edukacji Muzycznej Akademii Sztuki w Szczecinie.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
W dniach 13-14 maja 2017r. odbyło się zgrupowanie szkoleniowe chóru.
Zajęcia pod kierunkiem dr hab. Jacka Kraszewskiego, profesora nadzwyczajnego,
poprowadziły studentki: Julita Cieślak i Katarzyna Klukowska
z Wydziału Edukacji Muzycznej Akademii Sztuki w Szczecinie.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
W dniach 24 -25.11.2023r. odbyło się szkolenie chóru, które poprowadził
dyrygent Piotr Jańczak. Uczestnicy pracowali nad nowymi utworami.
...........................................................................................................................................................................
W dniach 02-03.02.2024r. Chór Męski Słowiki 60 im.Jana Szyrockiego
uczestniczył w warsztatach chóralnych, które prowadzili
dyrygent Piotr Jańczak i dyrygent Ireneusz Radzik.
.................................................................................................................................................................................................
W dniach 12 i 13 kwietnia 2024r. odbyły się warsztaty chóralne
w których uczestniczył Chór Męski SŁOWIKI60.
Zajęcia prowadzili dyrygenci Piotr Jańczak i Ireneusz Radzik.