przejdź do głównego menu przejdź do treści

Missa Film Stetinum

Wyjątkowy utwór dla Szczecina

Szczecin dołączył do grona miast, które stały się inspiracją do stworzenia utworu muzycznego. Wybitny kompozytor młodego pokolenia – Piotr Jańczak, stworzył z myślą o Szczecinie i w całości zadedykował mu utwór pn. " FILMOWA MSZA SZCZECIŃSKA”.

„ FILMOWA MSZA SZCZECIŃSKA” to utwór, który został stworzony z myślą o Szczecinie  i w całości został zadedykowany właśnie stolicy Pomorza zachodniego. Premierowe wykonanie dzieła Piotra Jańczaka odbędzie się 31 stycznia 2016 r. w Filharmonii  im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. To właśnie wtedy odbędzie się uroczysty koncert pn. „Słowiki 60 Mieszkańcom Szczecina”, podczas którego przed zgromadzoną publicznością zaprezentują się między innymi:
2 chóry męskie („Słowiki 60 im. Jana Szyrockiego” ze Szczecina oraz  Wyrzyski Chór Męski), orkiestra Filharmonii im.M Karłowicza ze Szczecina, a także 4 solistów: Adam Sobierajski - tenor, Marcin Pomykała -tenor, Jarosław Bręk - baryton oraz Andrzej Nowakowski - bas. Dyrygentem koncertu będzie Jacek Kraszewski.

Koncert, którego organizatorem jest Stowarzyszenie „Słowiki 60 im. Jana Szyrockiego”, jest współfinansowany ze środków Miasta Szczecin. Wydarzenie zostało objęte Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta Szczecin.

Chór Stowarzyszenia "Słowiki 60 im. Jana Szyrockiego” rozpoczął swoją działalność w 2007 roku. Od 2013 roku przewodzi mu dyrygent Jacek Kraszewski, który zastąpił na tym stanowisku Grzegorza Handke. Szczeciński Chór Stowarzyszenia "Słowiki 60 im. Jana Szyrockiego” jest laureatem wielu konkursów. Zdobył między innym I miejsce na I Ogólnopolskim Konkursie Chórów Męskich "Vivat-Musica" w Wyrzysku, Złoty Dyplom na 50. Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Chóralnej w Międzyzdrojach oraz Złoty Dyplom oraz Nagrodę Główną na I Bałtyckim Konkursie Chórów Pomerania Cantat w Koszalinie.

Piotr Jańczak to wybitny dyrygent, kompozytor i pianista młodego pokolenia. Artysta ukończył Akademię Muzyczną w Bydgoszczy na Wydziale Dyrygentury Chóralnej i Edukacji Muzycznej. Wiele kompozycji stworzonych przez Piotra Jańczaka zdobyło uznanie i zostało wyróżnionych zarówno w kraju jak i poza jego granicami. Utwory napisane przez artystę, kilkukrotnie zostały kompozycjami obowiązkowymi prestiżowych międzynarodowych konkursów chóralnych. Należą do nich między innymi konkursy w Wenecji, Rzymie, Bonn czy też Riva del Garda
lub Helsingborgu.

.............<dalej>................

...........<prasa - Głos Szczeciński 29.01.2016r.>................

...........<prasa- Kurier Szczeciński 29-31.01.2016r.>.........

....................foto................................................................