przejdź do głównego menu przejdź do treści

Ryszard Handke


Profesor Ryszard Handke – absolwent klasy dyrygentury profesora Stefana Stuligrosza Akademii Muzycznej im.I.J.Paderewskiego w Poznaniu.

Od roku 1981 do chwili obecnej dyrygent Chóru Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie. Założyciel i dyrygent kameralnego chóru „Remedium”, działającego od 1998 roku przy Okręgowej Izbie Lekarskiej w Szczecinie. W latach 1983 – 1986 kierownik muzyczny Teatru Współczesnego, a także stały współpracownik Teatru Lalek „Pleciuga”, oraz Teatru Polskiego w Szczecinie. Od 1986 do 1995 roku chórmistrz i dyrygent szczecińskiej Opery i Operetki.

Od 1986 roku do chwili obecnej pracownik naukowy Szczecińskiej Filii Akademii Muzycznej im. I.J.Paderewskiego w Poznaniu, oraz od 2002 roku Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Od 1999 roku wykładowca Ogólnopolskiego Podyplomowego Studium Chórmistrzowskiego. W latach 1996 – 2002 kierownik Szczecińskiej Filii, a od 2002 do 2005 roku prorektor Akademii Muzycznej w Poznaniu d/s Filii w Szczecinie. Od 2010 roku rektor Akademii Sztuki w Szczecinie.

Stały współpracownik Ministerstwa Edukacji Narodowej w zakresie chóralistyki dzieci i młodzieży. Członek Rady Artystycznej Międzynarodowego Festiwalu Pieśni Chóralnej w Międzyzdrojach, oraz Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego w Szczecinie. Od 1997 roku członek Prezydenckiej Rady Kultury przy Prezydencie Miasta Szczecina.Notki prasowe
:

Absolwent klasy dyrygentury profesora Stefana Stuligrosza Akademii Muzycznej w Poznaniu. Od roku 1981 do chwili obecnej dyrygent i kierownik artystyczny Chóru Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie. W latach 1983 - 1986 kierownik muzyczny Teatru Współczesnego w Szczecinie. Od 1986 roku chórmistrz i dyrygent Szczecińskiej Opery i Operetki, którą to funkcję pełni do 1995 roku. Był  zaproszony do udziału w realizacji nagrań kolęd polskich przez "Gosta Ohlin Vocal Ensemble" w Szwecji jako konsultant i dyrygent. Długoletni działacz Polskiego Związku Chórów i Orkiestr obecnie będący na stanowisku wiceprezesa Szczecińskiego Oddziału. Od 1986 roku pracownik naukowy szczecińskiej filii Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu, którą kieruje od 1996 roku. Stały współpracownik Ministerstwa Edukacji Narodowej w zakresie chóralistyki dzieci i młodzieży. Członek Rady Artystycznej Międzynarodowego Festiwalu Pieśni Chóralnej  w Międzyzdrojach, Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej im. W. Lutosławskiego, Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego w Szczecinie. Członek Prezydenckiej Rady Kultury przy Prezydencie Miasta Szczecina. [cytat za http://www.chorpam.org/nasz_dyrygent.html]

Ryszard Handke otrzymał nominację profesorską z rąk prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego.  Kieruje szczecińską filią Akademii Muzycznej w Poznaniu. Od 1981 r. dyryguje też chórem Pomorskiej Akademii Medycznej. Dyrygenturę studiował w poznańskiej Akademii Muzycznej, a jako siedmiolatek śpiewał w pierwszym składzie słowików Szczecińskiego Chóru Chłopięcego prof. Jana Szyrockiego. [cytat za http://miasta.gazeta.pl/szczecin/1,34959,1272986.html]

Prof. Ryszard Handke rektorem Akademii Sztuki
Profesor Ryszard Handke  od 1 września jest rektorem nowej uczelni - Akademii Sztuki w Szczecinie. 16 czerwca 2010 roku minister kultury Bogdan Zdrojewski powołał go na to stanowisko.
Nowa uczelnia artystyczna powstała na podstawie ustawy z kwietnia 2010 r. z połączenia Wydziału Edukacji Muzycznej Filii w Szczecinie Akademii Muzycznej w Poznaniu oraz Katedry Edukacji Artystycznej Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Szczecińskiego.
Prof. Ryszard Handke pełnił dotychczas funkcję kierownika Katedry Dyrygentury Chóralnej na Wydziale Edukacji Muzycznej Filii w Szczecinie Akademii Muzycznej w Poznaniu.
Profesor Ryszard Handke jest od blisko 30 lat dyrygentem i kierownikiem artystycznym Chóru Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie. Chór występował na estradach krajowych i zagranicznych, brał udział w kilkudziesięciu festiwalach i konkursach. Odbył liczne trasy koncertowe po krajach Europy. <cytat za http://www.pum.edu.pl/aktualnosci/prof.-ryszard-handke-rektorem-akademii-sztuki>

Koncert z okazji jubileuszu trzydziestolecia pracy artystycznej prof. Ryszarda Handke - Kurier Szczeciński.